Gamay - odrůda nejen pro Beaujolais Nouveau

Gamay - odrůda pro vína z Beaujolais

Původ:  Kříženec Pinot noir a Gouais. Ve Francii se pěstuje  už od 3.století. Ve světě je jí osázeno 33 000 hektarů, z toho ve Francii 30 000, v Beaujolais 23 000 ha. Část produkce pochází z údolí Loiry z oblasti Touraine. V oblasti Beaujolais je to jediná pěstovaná modrá odrůda. Největší výskyt mimo Francii je ve švýcarském kantonu Valais, kde je víno z Gamay nazýváno Dole, ale může obsahovat i směsku s Pinot noir. Ve 14.století byla odrůda Gamay vysázena v burgundském Cote d´Or, což vzbudilo to hněv vévody Filipa Smělého – v roce 1395 rozkázal Gamay vytrhat a nechal vše osázet odrůdou Pinot noir.

 

Z odrůdy Gamay se vyrábí jedno z nejznámějších vín světa zvané Beaujolais – podle regionu, kde se ponejvíce pěstuje. Zde je jeho historie: Zvyk okusit první víno z poslední úrody se dlouho udržoval jen v místních hospůdkách. V roce 1951 se některá vína začala prodávat před patnáctým prosincem, až místní pěstitel Georges Duboeuf začal roku 1967 obchodovat výhradně s pravým Beaujolais Nouveau a v roce 1967 byl stanoven datum prodeje na 15. listopadu. To však bylo příliš brzo po státním svátku 11.listopadu a navíc někdy toto datum nevhodně připadlo na víkend. A tak se od roku 1985 svátek nového Beaujolais slaví třetí čtvrtek v listopadu. Jako první na světě otevírají lahve s novým Beaujolais Japonci – na dálném východě začíná nejdřív. U nás není zapsána ve Státní odrůdové knize.

 

Vlastnosti: Vysokovýnosná odrůda raného rašení s nebezpečím jarních mrazů, je vhodná do kamenitých půd, nejlepší víno pochází z žulových zvětralých zemin na sever od Villefranche.

 
Víno: Ovocné, aroma malin, jahod, černého rybízu, třešní. V lepších „cru“ také květinové vůně.
 
Synonyma: Gamay d’Arcenant, Gamay de Caudos, Gamay noir a jus blanc, Olivette Beaujolaise.
 
Gastronomie: Bílá masa, uzeniny